Dřevo – kvalitní a léty prověřený stavební materiál

Dřevo jako nadčasový stavební materiál vždy byl, je a bude velmi oblíbený stavební materiál. Používal se od pradávna a dřevěné sruby postavené před staletími dodnes dokazují kvalitu dřeva jako stavebního materiálu. Trh nabízí širokou škálu domácích, severských i exotických dřevin, které se dají použít jak v exteriéru, tak interiéru rodinných domů a dřevostaveb. Dřevo lze kombinovat s různými stavebními materiály jako cihlami, plechem nebo různými omítkami. 

Přednosti dřeva

Dřevo má malou objemovou hmotnost, vysokou pevnost v tahu a tlaku a velmi dobře se opracovává. Vydrží velmi mnoho a dobře se biologicky likviduje. Existuje asi málo věcí, které by ze dřeva nešly vyrobit.

Dobrá tepelná izolace

Největší předností dřeva je jeho dobrá tepelná izolace. V kombinaci s kvalitními izolačními materiály umožňují postavit dům s mnohem tenčími stěnami a přitom zachovat stejný tepelný komfort jako u kamenného nebo cihlového domu.

Kvalitní ošetření a údržba

Před samotnou stavbou musí být dřevo ošetřeno proti dřevokazným houbám, plísním a zemní vlhkosti. Je důležité, aby voda nepronikala do vnitřních vrstev a do samotného objektu. Prodloužené přesahy střechy umožní prodloužení životnosti stavby.

Ekologický materiál

Z hlediska ekologie se jedná o snadno obnovitelný zdroj zcela přírodního původu. V České republice tvoří podíl lesní půdy skoro 34 % z jeho celkové rozlohy. Ročně se v ČR vytěží méně dřeva, než se vysadí. Názory, že se těžením se lesy likvidují, tak nejsou založena na pravdě.

Životnost dřevostavby

Dřevostavba při správné údržbě vydrží minimálně 100 let a více, což dokazují staleté dřevěné stavby.

 

Další články

 

0 Kč